Liptovská Mara - přehradní nádrž

ZDROJ: wikipedia.org

Liptovská Mara

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie

Skočit na: Navigace, Hledání
Liptovská Mara
Rozměry
Typ: přehrada
Rozloha: 27 km²
Objem: 360,5 mil m³
Ostatní
Přítok vody: Váh
Odtok vody: Váh
Kraje: Žilinský
Státy: Slovensko Slovensko
Světadíl: Evropa

Liptovská Mara je vodní dílo u Liptovského Mikuláše na severu Slovenska, na řece Váh pod Tatrami. Přehradní nádrž leží přesně mezi Liptovskou Teplou a Liptovským Mikulášem.

Stavba byla zahájena roku 1965 a dokončena roku 1975; hlavním důvodem její výstavby byla ochrana měst v povodí Váhu před povodněmi. Hráz je vysoká 53 m, maximální hloubka nádrže je 45 m, vodní plocha má rozlohu 2 700 ha. S objemem vody 360 mil. m³ je Liptovská Mara největší nádrží na Slovensku na řece Váh.

Při výstavbě bylo zaplaveno 7 liptovských vesnic úplně (Liptovská Mara, (Stará) Liptovská Sielnica, Paludza, Parížovce, Sokolče, Vrbie), další pak částečně (Bobrovník, Liptovský Trnovec, Benice - část Čemice).

Dnes se na březích nádrže nacházejí velmi známá rekreační centra.

Polostrov Ratkovie s přilehlými vodami je chráněným územím.

Nad přehradní zdí Liptovské Mary, 2 km jižně od obce Bobrovník, na východním úpatí vrchu Úložisko (741,7 m n. m.) sa nachází archeologická lokalita Havránok náležející púchovské kultuře doby laténské - opevnění osady Kotinů s druidskou svatyní z 1. století př. n. l. Je zde vybudován i archeologický skanzen.

aquapark-tatralandia.cz Tatralandia.sk Thermal park Bešeňová Aquapark Tatralandia Hotel Beránek Praha Alton Hotel Praha Remu development
Snubní a zásnubní prsteny Zlatník a klenotník Hotel Beranek Prague Tylovo náměstí
RM Projekt Liptovský Mikuláš Zlaté řetízky - ruční výroba